Test baterii — jak sprawdzić kondycję używanego laptopa?

0
Test baterii — jak sprawdzić kondycję używanego laptopa?

Kupując używane sprzęty, takie jak na przykład poleasingowe laptopy, warto przeprowadzić dokładny test wszystkich podzespołów i zorientować się, w jakim stanie znajduje się komputer. Całościowy test laptopa używanego nie może obyć się bez dokładnego sprawdzenia kondycji baterii — ostatecznie to właśnie mobilność i możliwość pracy bez stałego źródła zasilania jest największą zaletą laptopów.

Bateria do laptopa — test — jak wykonać?

Na szczęście do wykonania takiego testu nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Jak sprawdzić stan baterii w Windows 11? Procedura jest dość prosta.

  1. Uruchom linię komend. Możesz to zrobić wpisując w pasku startu „wiersz polecenia” lub w krótszej wersji „cmd”.
  2. W wierszu poleceń wpisz dokładnie „powercfg /batteryreport” (z dokładnie tak ustawionymi spacjami). Naciśnij enter.
  3. Po krótkim czasie (maksymalnie kilkadziesiąt sekund) powinien pojawić się komunikat „Battery life report saved to file path C:\Users\Twoja nazwa użytkownika\battery-report.html”
  4. Wchodząc w powyższą lokalizację, znajdziesz plik w formacie .html — możesz go otworzyć za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. Plik zawiera szczegółowy raport na temat kondycji baterii w używanym laptopie.

Co znajdziesz w takim raporcie? Jak interpretować dane?

W pierwszej sekcji raport pokazuje podstawowe dane dotyczące komputera, czyli między innymi: nazwę i model komputera, aktualnie używaną wersję BIOSu, wersję systemu operacyjnego i czas wygenerowania raportu.

Sekcja druga odpowiada na pytanie, jak sprawdzić kondycję baterii w laptopie. Pokazuje ona wszystkie aktualnie zamontowane akumulatory — może być ich więcej niż jeden. Ten panel wyświetla nazwę baterii, producenta, numer seryjny, typ baterii (o nich szczegółowo w dalszej części poradnika), liczbę cykli ładowania oraz dwa kluczowe parametry:

design capacity — maksymalna pojemność deklarowana „świeżo” po wyprodukowaniu baterii

full charge capacity — to wartość, do której można maksymalnie naładować baterię w tym momencie. Im mniej full charge capacity różni się od design capacity, w tym lepszej kondycji znajduje się bateria.

Powyższe wartości przedstawiane są w megawatogodzinach (mWh) - czyli jednostce określającej wytworzenie jednego megawata w czasie jednej godziny.

Kolejne sekcje są już mniej istotne — dostarczają historycznych danych, pokazując:

  • statystyki korzystania z komputera przez ostatnie 3 dni (godzina uruchomienia, źródło — czy bateria, czy zasilacz i pozostała pojemność po zakończeniu pracy);
  • wykres korzystania z baterii przez ostatnie 3 dni;
  • tabelę z historią korzystania z laptopa od początku zakupu;
  • tabelę z wytrzymałością baterii od początku zakupu;
  • maksymalną żywotność baterii liczoną w godzinach od początku zakupu.

Jak widać, test baterii w używanym laptopie jest prosty do wykonania i nie zajmuje wiele czasu. To jednak nie musi być jedyna dostępna opcja. Oprócz przedstawionej metody z użyciem wiersza poleceń możesz użyć jednego z dziesiątek programów dostępnych w 

internecie.

Jak sprawdzić stan baterii w laptopie Apple?

W systemie MacOS raport na temat baterii znajdziesz w sekcji Ustawienia systemowe -> Bateria. Możesz tam zobaczyć wykresy użycia z ostatnich dni oraz wyrażony w procentach stan maksymalnego naładowania baterii względem jej oryginalnej pojemności.

Rodzaje baterii w laptopach i ich specyfika

Skoro wiesz już, jak sprawdzić baterię np. w poleasingowym laptopie Dell, zajmijmy się nutką teorii. We współczesnych laptopach można spotkać następujące rodzaje baterii:

  • akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion)
  • akumulatory litowo-polimerowe (Li-Po lub Li-Poly)

Nie zagłębiając się w zbytnie szczegóły, omówmy właściwości powyższych typów baterii i różnice między nimi. Akumulatory Li-Po są zbudowane z cienkich warstw materiałów polimerowych, natomiast baterie litowo-jonowe zawierają w środku płyn — roztwór soli litu. Te drugie są uznawane za trochę bezpieczniejsze niż jego litowo-polimerowy odpowiednik (charakteryzują się nieco niższym ryzykiem spuchnięcia czy nawet wybuchu), kosztem mniejszej elastyczności w projektowaniu ich kształtu. Oznacza to, że baterie Li-Ion nie będą nadawały się do fabrycznych projektów o niestandardowych wymiarach i konstrukcjach, z czym nie mają problemu polimerowi konkurenci. 

Baterie Li-Po mogą być zwykle cieńsze i lżejsze niż baterie litowo-jonowe, co ma spore znaczenie w sprzęcie mobilnym, takim jak smartfony, tablety czy laptopy. Z drugiej strony akumulatory wyprodukowane w tej technologii zdecydowanie gorzej „znoszą” okresy głębokiego rozładowania, są też droższe w produkcji.

Ogromną rzadkością są dziś inne typy baterii niż te opisane powyżej. W przeszłości można było spotkać ich znacznie więcej — między innymi:

  • NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe)
  • NiCd (niklowo-kadmowe) - to te obarczone “efektem pamięci”, czyli zjawiskiem polegającym na silnym ograniczeniu pojemności po naładowaniu do konkretnej wartości.

Jak dbać o baterię w laptopie?

Każdy użytkownik sprzętu elektronicznego chciałby, żeby ten służył mu możliwie długo i bezawaryjnie. Żywotność akumulatorów jest skończona — nawet najlepiej wykonana i zadbana bateria prędzej czy później zacznie tracić swoje właściwości. Można jednak temu przeciwdziałać, zwiększając jej szanse na długie życie.

  • Nie rozładowuj baterii do 0% - bardzo wrażliwe są na to baterie Li-Poly, ale dla każdego typu akumulatora „zdrowy” zakres to od około 20 do około 80% pojemności.
  • Jeśli w zdecydowanej większości przypadków laptop jest podłączony do zasilacza i de facto nie korzystasz z baterii, wyjmij ją — zaoszczędzisz jej w ten sposób wielu cykli mikroładowania.
  • Wyjętą baterię przechowuj w suchym, ciemnym miejscu, w którym nie będzie ona narażona na skoki temperatur

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 77 465 21 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl